Behaton kocke ili štampani beton?
Kada su za vaše dvorište bolji izbor behaton kocke, a kada štampani odnosno dekorativni beton? Zbog čega su behaton kocke bolje rešenje za pokrivanje većih površina? U kojim situacijama je štampani beton najbolje rešenje? Koja podna obloga nudi više opcija kada je dizajn u pitanju?
Izbor spoljnih podnih obloga je ogroman. Ipak, kada neko odluči da iz estetskih razloga umesto klasičnog betoniranja primeni neko rešenje koje će vizuelno da oplemeni prostor, najčešće izbor pada na štampani, odnosno dekorativni beton ili behaton kocke.
I behaton kocke i štampani beton će prostoru dati znatno dopadljiviji izgled u poređenju sa betonom, ali ove dve podne obloge se veoma razlikuju, a u nastavku ćemo uporediti neke njihove osnovne karakteristike kako biste odlučili šta je pravo rešenje za vaše dvorište.
Behaton kocke su poslednjih godina postale veoma popularne, čemu je doprineo pad cene ovog tipa spoljnih podnih obloga, a treba napomenuti i da je kvalitet bolji nego prethodnih godina.
Koje su prednosti behaton kocki?
Suština je da se behaton kocke ne postavljaju na način kako se postavljaju keramičke pločice. Umesto da se lepe na čvrstu podlogu, one se polažu na prethodno iznivelisanu površinu sačinjenu od sloja tucanika i finalnog nivelišućeg sloja peska. Kada se behaton kocke slože na ovako iznivelisanu površinu, fugovanje se vrši peskom, a ne fug masom kao kada su pločice u pitanju.
Ovakav proces polaganja behaton kocki im daje nekoliko prednosti u odnosu na dekorativni beton. Na prvom mestu to je bolja drenaža. Naime, fugne su dovoljno široke i propusne, kao i peščana podloga ispod, tako da je moguće odvođenje vode. To je posebno korisno ako se pokrivaju veće površine, jer će posle padavina mnogo ranije nestati lokve na mestima gde voda nije imala gde da otekne.
Pored toga, behaton kocke su u prednosti u odnosu na štampani beton jer omogućavaju naknadne popravke. Ukoliko negde dođe do sleganja, kocke se izvade, podloga se izniveliše i kocke se jednostavno vrate na mesto. Takođe, ukoliko je potrebno pristupiti cevima koje se nalaze ispod, ili sprovesti neku novu cev ili kabl, to je moguće učiniti uz manja ulaganja.
Kod štampanog betona to zahteva sečenje betona i naknadne popravke koje ne samo da su složenije i skuplje, već će ostati i tragovi prethodnih radova, osim ako se menjaju veće površine, što je najskuplja opcija.
Danas se u ponudi nalaze najrazličitiji tipovi behaton kocki koje se razlikuju po obliku, dimenzijama, bojama, ali i kvalitetu.
Behaton kocke su zahvalne i na terenima koji su podložni kasnijem sleganju. To se odnosi na sve zemljane površine koje su naknadno nasipane. I pored svih metoda sleganja i sabijanja tla, obično se posle nekoliko godina javi sleganje, a s njim i pukotine na betonu. Behaton kocke prate manja sleganja, a u slučaju većih sleganja, ulegnuća uvek mogu da se ponovo iznivelišu.
Koje su prednosti i nedostaci štampanog betona?
Naravno, štampani beton nije bez svojih prednosti. Ukoliko teren nije podložan sleganju i ukoliko sigurno neće biti potrebe za naknadnim intervencijama i podizanjem podne obloge, dekorativni beton može da bude možda i bolje rešenje od behaton kocki.
Broj boja i tekstura je ogroman. Štampani beton može na veran način da oponaša prirodni kamen, pločice, staru “kaldrmu”, granit, pa čak i drvo. Moguće su i najrazličitije dizajnerske kombinacije boja i reljefnih elemenata.
Shodno složenosti radova naravno raste i cena, ali kod velikog broja izvođača radova u ponudi postoji veliki broj standardnih dizajnerskih rešenja koja su veoma atraktivna.
Zahvaljujući aditivima i finalnim premazima koji se dodaju štampanom betonu on je veoma postojan i dugotrajan, a često se lakše održava od behaton kocki. Takođe, izbor finalnih rešenja izgleda je veći u poređenju sa behaton kockama, a pojedini dizajni štampanog betona mogu da predstavljaju vernu kopiju daleko skupljih materijala, poput prirodnog kamena na primer.
Kao jedan od nedostataka dekorativnog betona mnogi navode da su verzije sa sjajnom završnicom, iako veoma praktične za održavanje, veoma klizave tokom zime kada su prekrivene snegom, pa zahtevaju dodatni oprez, baš kao i keramičke pločice.